کفرانس و کارگاه آموزشی با موضوع «ایده های توسعه ی راه های فرهنگی در لیتوانی برگزار شد»

کفرانس و کارگاه آموزشی با موضوع «ایده های توسعه ی راه های فرهنگی در لیتوانی برگزار شد»

در تاریه­های 7 و 9 اکتبر؛ وزارت فرهنگ لیتوانی به همراه مسئولین نروژی، یک کنفرانس به همراه کارگاه آموزشی مجزا، تلاش کردند که تجربیات در زمینه پتانسیل راه­های فرهنگی و به خصوص گردشگری فرهنگی را به اجرا در آورند.

در تاریخ 13 نوامبر، کارگاه دوم در ویلنیوس و با محوریت مهارت­های عملی برای توسعه دهندگان مسیرهای فرهنگی و ذینفعان در زمینه تفسیر و ارتباط میراث فرهنگی، شبکه سازی و توسعه محصول برگزار شد. در جریان این کنفرانس و کارگاه­های آموزشی، نمایندگان مسیرهای سنت اولاو ویز، هانسا و مسیرهای وایکینگ، مسیرهای فرهنگی شورای اروپا، تخصص خود را ارائه دادند و در زمینه­های یاد شده شیوه های خوبی را ارائه دادند.

آلفرداس جومانتاس، رئیس اداره ثبت میراث، روابط عمومی و آموزش اداره کل میراث فرهنگی وزارت فرهنگ جمهوری لیتوانی و رئیس سابق هیئت مدیره توافق نامه در مورد مسیرهای فرهنگی شورای اروپا (EPA)، ریاست این جلسات و مشاوره­های مهم را بر عهده داشت.

در تاریخ 10 ژوئیه، وزیر فرهنگ لیتوانیایی آقای میندائوگاس کویتکائوسکاس و وزیر اقتصاد و نوآوری­های جمهوری لیتوانی آقای ویرجینیژوس سینکچیتوس «مفهوم توسعه مسیرهای فرهنگی در لیتوانی» را تصویب كردند.

هدف از این مفهوم – که به عنوان بخشی از اجرای برنامه مصوب جمهوری لیتوانی در سال 2017 تدوین شده است – ترسیم سیستم توسعه، پشتیبانی از بودجه و اداره مسیرهای فرهنگی در لیتوانی است. همچنین این اصطلاحات کلیدی مربوط به مسیرهای فرهنگی، مشارکت و همکاری (در سطح منطقه­ای، ملی و بین المللی)، مؤسسات مفید و پیشینه تاریخی را معرفی می­کند.

این سند تعهد دولت مبنی بر تشویق و تسهیل همکاری بخش فرهنگی محلی، سازمان­های میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین شهرداری­ها، جوامع محلی، محققان و جامعه مدنی را در ایجاد و ترویج مسیرهای فرهنگی در سطح منطقه­ای و ملی نشان می­دهد. همچنین باید از همکاری نزدیک با کشورهای همسایه در ایجاد مسیرهای فرهنگی فرامرزی استقبال نمود.

این رویدادها در کائوناس، چهارراه بسیاری از مسیرهای فرهنگی از جمله مسیرهای زائران Santiago de Compostela ، Hansa و مسیر اروپایی میراث یهودی، مسیرهای فرهنگی شورای اروپا برگزار شد.

 

«مفهوم توسعه مسیرهای فرهنگی در لیتوانی» در لینک زیر، (به زبان لیتوانیایی) موجود است.

 

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/ac1d6680a3ca11e9aab6d8dd69c6da66?jfwid=q8i88lp51

 

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *