نخست وزیر لیتوانی از اظهار نظر در خصوص بازار مشترک گازی بالتیک، امتناع میکند

نخست وزیر لیتوانی از اظهار نظر در خصوص بازار مشترک گازی بالتیک، امتناع میکند

نخست وزیر لیتوانی، Saulius Skvernelis ضمن دیدار با همتای استونیایی خود Juri Ratas در روز پنج شنبه، اظهار نمود که هنوز نمیتوان گفت که لیتوانی به بازار گاز کشورهای منطقه وارد می­شود.

وی در پاسخ به خبرنگاران گفت: اگر می­خواهید بدانید که لیتوانی به همراه لتونی، استونی و فنلاند وارد منطقه تعرفه گاز معمولی همراه می­شود یا خیر، «هنوز هیچ پاسخی وجود ندارد.»؛ این در حالی بیان شده است که این کشورها یک توافق نامه برای تشکیل بازار متمرکز منطقه­ای گاز تا سال 2020 به امضاء رسانده­اند.

منابع به BNS لیتوانی گفته­اند که مذاکرات با لیتوانی به علت درخواست کشور برای حفظ پولی که از حمل و نقل گاز به منطقه روسیه Kaliningrad دریافت می کند، متوقف شده است.

Skvernelis گفت به دنبال سودی برای ساکنان لیتوانی در جریان این مذاکرات است و می­خواهد از ایجاد بار اضافی بر روی آنها جلوگیری کند، اما به درخواست های خاص کشورش نیز اشاره نمی کند.

نخست وزیر استونی، در پاسخ به این سوال که آیا درخواست­های مشارکت در لیتوانی قابل قبول است، گفت: مهم است که بازار سهمگین گاز را با سه کشور بالتیک ایجاد کنیم، بدون این که بتوانیم سه کشور را برای پیوستن به بازار گاز مشترک، مورد بحث قرار دهیم.

طی این نشست، مسئولان عالی رتبه­ی لیتوانی و استونی همچنین در خصوص پروژه­های هماهنگ سازی شبکه­های انرژی بالتیک در قاره­ی اروپا، پروژه­ی خط آهن منطقه­ی بالتیک و مسایل امنیتی اتحادیه­ی اروپا صحبت کردند.

https://www.baltictimes.com/lithuanian_pm_refuses_to_say_if_country_will_join_common_gas_market/

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *