لیتوانی در فکر تاسیس بانک اقتصادی دولتی است

لیتوانی در فکر تاسیس بانک اقتصادی دولتی است

ایده­ی بانک دولتی اقتصادی در لیتوانی، ایده­ای جدید نیست (در ماه اکتبر گذشته، این ایده منتفی شده بود)، پارلمان لیتوانی پیرامون بحران مالی سال 2009، به دولت پیشنهاد کرد که امکان ایجاد یک بانک دولتی تجاری را در نظر بگیرد. آقای پویلاس گیلیس متخصص اقتصاد و استاد دانشگاه ویلنیوس بیان داشته: «بنده به شدت متعقدم که چنین بانکی تاسیس شود. و از این نگران هستم که این موقعیت خاص را از دست دهیم.»

رئیس جمهور به تاسیس این بانک علاقمند است

رئیس جمهور لیتوانی، جناب آقای گیتاناس نائوسدا، طرح اولیه این بانک را در ماه گذشته دریافت کرده است و به بهبود وضعیت بانکداری در لیتوانی خوشبین است «اکنون به تاسیس یک بانک دولتی فک می­کنیم.»

وی گفت: «از این نظر، درباره ایجاد یک بانک تجاری دولتی بسیار جدی فکر می­کنم. در شرایط موجود، این جایگزین نباید تابو باشد. من فکر می­کنم ما می­توانیم درباره راه های ایجاد بانک تجاری دولتی در لیتوانی بحث هایی را شروع کنیم.»

دولت لیتوانی به صورت ماهیانه سه صدم از مالیات سالیانه را دریافت می­کند، در حالی که سیصد میلیون یورو در بانک­ ها وجود دارد.

 

بسیار هزینه خواهد داشت

وزیر اقتصاد در مورد احداث این بانک گفته است: «اکنون در لیتوانی چنین بانک هایی داریم. ریسک های این کار بسیار بالا است. یک بحث برای ساخت این بانک ها تامین مالی بسیار زیاد است، یعنی این بانک ها ذخیره مالی بسیار زیادی نیاز دارند.» وی بیان داشت: «تجربیات سایر کشورها نشان داده است که چنین بانک هایی به پرداخت مالیات ها وابسته هستند. معتقدم که دیگر راه حل ها می تواند ریسک کمتری داشته باشد».

 

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *