تحصیل در دانشگاههای لیتوانی

تحصیل در دانشگاههای لیتوانی

اگرچه لیتوانی یکی از کوچکترین کشورهای قاره اروپا با جمعیتی کمتر از 3 میلیون نفر است اما بیش از 30 موسسه آموزش عالی در این کشور وجود دارند که صدها رشته تحصیلی به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی ارائه می­کنند. لیتوانی با فرهنگ منحصر به فرد و موسسات مدرن آموزشی خود، مقصد مناسبی برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند. در سیستم آموزشی این کشور همانند سایر کشورهای اروپایی بین دانشگاه و کالج که اغلب تحت عنوان “دانشگاه های علوم کاربردی” نامیده می­شوند، تمایز وجود دارد. مدارک اعطا شده از سوی دانشگاههای کشور لیتوانی در سراسر اروپا و در سطح جهانی معتبر هستند. در میان رتبه بندی برترین دانشگاه ها، همواره نام دانشگاه ویلنیوس و دانشگاه فنی ویلنیوس گدیمیناس (در پایتخت کشور) و دانشگاه صنعتی کاوناس (در دومین شهر بزرگ لیتوانی) دیده می­شود. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2021، دانشگاه لیتوانی رتبه 423، دانشگاه فنی گدیمیناس ویلنیوس رتبه 651، دانشگاه­های صنعتی کاوناس و ویتاوتاس مگنوس رتبه 801 را به خود اختصاص داده­اند.

یکی از مزایای قابل توجه برای دانشجویانی که تحصیل در لیتوانی را انتخاب می­کنند هزینه پایین زندگی در این کشور است. هزینه اقامت دانشجویی در این کشور در حدود 100 یورو در ماه است و دانشجویان به راحتی می­توانند با بودجه 500 یورو یا کمتر در ماه هزینه خورد و خوراک، کتاب و فعالیتهای تفریحی خود را تامین کنند.

لیتوانی کشوری با اقتصاد مدرن و تفکر جهانی است و بسیاری از شرکت های بین المللی در این کشور دفتر دارند. اگرچه زبان انگلیسی به ویژه در میان جوانان رایج است اما مهارت صحبت کردن به زبان لیتوانیایی هنوز هم بزرگترین مانع برای خارجی­هایی است که به دنبال کار در این کشور هستند. اگر پس از فارغ التحصیلی در نظر دارید که در این کشور اقامت داشته باشید، بهترین راه این است که یک دوره زبان لیتوانیایی را بگذرانید تا بتوانید شانس خود را برای رقابت با متقاضیان کار داخلی افزایش دهید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *