بسکتبال لیتوانی

بسکتبال لیتوانی

فوتبال را فراموش کنید. ورزش ملی لیتوانی بسکتبال است!

 

لیتوانی خانه­ ده بازیکن لیگ حرفه­ ای بسکتبال آمریکا است، لیتوانی کشوری است که بچه­ های آن با پرتاب توپ به حلقه­ ی بسکتبال رشد می­ کنند.

مدارس مختلفی بسکتبال در تمام شهرهای اصلی لیتوانی وجود دارد که تمرینات فیزیکی را برای ورزش بسکتبال آموزش می ­دهند.

بسکتبال محبوب­ترین ورزش لیتوانی است. قهرمانی تیم ملی لیتوانی در تورنومنت­های 1930، 1937 و 1939 نقش موثری در محبوبیت این ورزش ایفا نموده است. پس از این، با توجه به جمعیت تقریباً 3 میلیون نفری و کوچک بودن این کشور، بسکتبال در میان تمام مردم نفوذ پیدا کرد و به قدرتی در اروپا تبدیل شد.

تاریخچه

بسکتبال در لیتوانی، مانند سایر کشورهای اروپایی از ورزش «نت بال» گرفته شده و رواج یافته است. ابتدا ورزش بسکتبال در لیتوانی برای زنان تشکیل شد و مسابقاتی نیز اجرا می­ شد. در سال 1922 «کارولیس دینیکا» کتاب بسکتبال برای مردان را تألیف نمود و در 1926 «خلبان استفوناس داریوس»، قوانین بسکتبال را در لیتوانی نگارش کرد (شخصی که بعدها به دلیل پرواز دراماتیکش شناخته شد). با وجود این­که تیم بانوان ابتدا تأسیس شده بود ولی اولین بازی رسمی بسکتبال توسط مردان انجام شد. در تاریخ 23 آوریل 1922 این بازی در محل اتحادیه­ ی ورزش­های فیزیکی انجام شد، این بازی در مقابل تیم کائوناس بود. این روز آغاز بسکتبال در لیتوانی است. خبرگزاری­ ها درباره  این بازی نوشتند: «این بازی بسیار زیبا بود و تأثیر مثبتی بر تماشاچیان گذاشت. تماشاچیان از دیدن این بازی احساس کشوری توسعه ­یافته داشتند. حضار با دیدن بازی عالی بازیکن­ان به وجد آمدند و پس از پاس­ها و گل­های «استفان داریوس» و «ویکتوراس دینیکا» خوشحال می­ شدند. بازی «کریپشیاسویدیس» برای اولین بار در لیتوانی ترتیب داده شد و آرزوهای خوبی برای آینده­ ورزشکاران متصور شدند». دو سال بعد اولین تورنومنت بسکتبال آقایان در لیتوانی ترتیب داده شد و دو تیم از LFLS و یکی از اتحادیه­  دوچرخه ­سواری لیتوانی و یک کورس بسکتبالی تشکیل شد. اولین کلاس با حضور «الینا گارباچیاوسایکینی» و «ایتفاناس داریوس» برگزار شد.

از 1926 تا 1933 تماشاچیان بسکتبال در مقابل فوتبال کاهش یافتند. بسکتبال تنها در تابستان اجرا می­ شد زیرا سالن مسقفی برای اجرای مناسب بازی­ها وجود نداشت و بازی­ها معمولاً با حضور ورزشکارانی از دیگر رشته­ ها صورت می­ گرفت که زمان اندکی برای این ورزش اختصاص می ­دادند. تعداد بازی­ها و تماشاچیان کاهش یافت و در سال­های 1929 تا 1932 لیگ بازی­ها نیز برگزار نشد. در تاریخ 10 اکتبر 1934 همه چیز تغییر کرد، روزی که کاخ فرهنگی در کائوناس افتتاح گشت. در سالن این ساختمان 200 صندلی وجود داشت و محیط برای تنیس مناسب بود. برای افزایش بازیکن­های تنیس، از کف چوبی گران قیمتی استفاده شده بود. این سالن برای بسکتبال سالن مناسبی بود، اولین بازی این سالن در تاریخ 16 نوامبر 1934 اجرا شد و به سرعت به محلی برای رویدادهای بسکتبال تبدیل شد. لیتوانی در سال 1936 به عضویت FIBA درآمد و عضوی از خانواده­ ی جهانی بسکتبال شد و در اولین لیگ ملت­های اروپا در سال 1937 شرکت نمود. زمانی که بسکتبال در سال 1936 به المپیک تابستانی برلین اضافه شد، لیتوانی تصمیم گرفت در این بازی­ها شرکت نکند و در عوض خود را برای سال آینده آماده کند. «فرانک لوبین» در تاریخچه المپیک­ و کسب مدال به عنوان تاریخی از بسکتبال لیتوانی شناخته شده است. او به لیتوانی آمد و طی پنج ماه اقامت در این کشور، دانش مربی­گری و تکنیک­های مربوطه را آموزش داد. «لوبین» اولین پیروزی تاریخ لیتوانی را در مقابل لتونی رقم زد. سال­های جنگ جهانی دوم و دوران عضویت در اتحاد جماهیر شوروی برای بسکتبال لیتوانی سالهای پر فراز و نشیبی بود. در تاریخ 11 مارس 1990، هنگامی که جمهوری لیتوانی به عنوان اولین کشور، اعلام استقلال نمود، تیم ملی شوروی برای بازی­های بسکتبال اروپایی 1991 نام نویسی نکرد. امروزه بازی میان تیم­های «ژالگیریس» و «زسکا مسکو» همچنان به عنوان بازی میان دو ملت لیتوانی و روسیه محسوب می­ شود و حساسیت زیادی دارد.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *