آغاز به کار شهر کاوناس به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا

آغاز به کار شهر کاوناس به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا

کاوناس به عنوان دومین شهر بزرگ لیتوانی، روز شنبه سال پایتخت فرهنگی اروپا را در طی مراسم افتتاحیه ای آغاز کرد. این رویداد به دنبال نشان دادن پتانسیل های فرهنگی این شهر به لیتوانی و جهان است.

حدود چهل هزار بلیت رایگان برای شرکت در مراسم افتتاحیه در خارج از ورزشگاه زالگیرس در جزیره نموناس توزیع شد.

آدری آزولای، دبیرکل یونسکو در سخنرانی خود بیان داشت: همه گیری بیماری کرونا نشان داد که مردم چقدر از طریق فرهنگ به هم مرتبط هستند و این موضوع برای هر فرد و کل جامعه مهم است.

آغاز کار این رویداد با نمایشی بود که در طی آن ماکت یک ساختمان معروف به “شبح” در کاوناس به طور نمادین تخریب شد، که این نشان‌دهنده تکامل کاوناس از پایتخت موقت به پایتختی مدرن است.

بر اساس این ایده قرار بود هیولای افسانه ای، کاوناس را بیدار کند و از ساکنان و مهمانان کاوناس دعوت ‌شود تا تمام سال به دنبال آن باشند.

آروناس لوکوسوویسیوس 75 ساله، در جریان افتتاحیه به BNS می گوید: “شروع بسیار جالبی است. بیایید امیدوار باشیم که کاوناس هر آنچه را که می تواند داشته باشد به همگان نشان دهد، زیرا در بعضی از جنبه ها واقعاً مورد استقبال قرار نگرفته است، به خصوص از نظر فرهنگی و به عنوان یک شهر اما این موضوع موقتی است و من فکر می کنم که این شهر اکنون به یک پایتخت واقعی تبدیل شده است.”

نویسندگان برنامه می گویند که همه گیری بیماری کرونا همچنان وجود دارد و این موضوع برنامه های رویداد را به طور قابل توجهی تغییر داد اما همچنین چالش جالبی است که دست اندرکاران را تشویق می کند تا به دنبال ایده های جدید باشند. برگزار کنندگان امیدوارند که افتتاحیه به عنوان یک انگیزه عمل کند و پتانسیل کاوناس را برای جامعه لیتوانی و بین المللی آشکار کند.

کاوناس به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا بیش از یک هزار رویداد را ارائه خواهد کرد، از جمله بیش از 40 جشنواره، بیش از 60 نمایشگاه، بیش از 250 اجرای روی صحنه از جمله 50 نمایش برتر و همچنین بیش از 250 کنسرت. بیش از 4000 اجرا کننده در این برنامه ها شرکت خواهند کرد.

(24 ژانویه 2022)

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.