آشنایی با غذاهای معروف لیتوانی

آشنایی با غذاهای معروف لیتوانی

یکی از جاذبه های سفر چشیدن طعم های جدید و غذاهای سنتی و محلی هر منطقه و هر کشوری می باشد. در این بخش شما را با چند غذای سنتی کشور جمهوری لیتوانی آشنا می کنیم.

زپلین  [1]

غذای ملی لیتوانی نوعی پیراشکی سیب زمینی است که در این کشور طرفداران بسیاری دارد. زپلین از ترکیب خمیر سیب زمینی خام و پخته تهیه شده و با ترکیبات و مواد مختلف مثل گوشت و سبزیجات داخل آن پر می­شود و با سس خامه ترش و بیکن سرو می­گردد. نام اصلی و سنتی این غذا دیدزکوکولیای[2] بوده است اما در قرن بیستم به دلیل شباهتش با کشتی های هوایی افسانه ایِ زپلین به این نام مشهور شد.

 

 

نان سرخ شده [3]

نان سرخ شده یا کپتا دوئونا نوعی نان چاودار تیره است که در روغن سرخ می­گردد، با سیر و نمک مزه دار شده و همراه با سس پنیر سرو می­شود. این نان آنقدر در میان غذاهای لیتوانی جایگاه ویژه ای دارد که مردم لیتوانی این نان را همراه با غذاهای مختلف و حتی تنها و به عنوان میان وعده مصرف می­کنند.

 

 

سوپ چغندر[4]

چغندر یا لبو و غذاهایی که با این گیاه تهیه می­شود در کشورهای اروپای شرقی و مرکزی محبوبیت زیادی دارد. در تهیه این سوپ خوشمزه از چغندر، پیاز، هویج، جعفری و آب گوشت استفاده می­شود و در آخر با نمک، فلفل و جعفری ساتوری شده تزیین می­گردد. این سوپ در هنگام سرو باید رنگ قرمز خوشرنگی داشته باشد و در آخرگاهی سیب زمینی هم به آن اضافه می­شود.

 

سوپ بُرش سرد[5]

سوپی بسیار معروف در کشورهای روسیه، اوکراین و بسیاری از کشورهای اروپایی و یکی از معروف ترین غذاهای لیتوانی است. البته سوپ برشی که در لیتوانی تهیه می­گردد تفاوت هایی با برش روسی دارد. در تهیه این سوپ از چغندر، کفیر و سبزیجات استفاده می­شود و در آخر با تخم مرغ آب پز و سیب زمینی پخته سرو می­گردد. سوپ برش رنگ صورتی فوق العاده خوشرنگی دارد و سمبل و نماد شروع فصل گرم در لیتوانی است.

 

 

شیرینی قارچی[6]

شیرینی قارچی یکی از معروف ترین شیرینی های لیتوانی است. در تهیه این شیرینی از قارچ استفاده نمی­گردد و تنها ظاهر این شیرینی به شکل و شمایل قارچ های کوچک و رنگی در می­آید. این شیرینی های کوچک با دارچین، میخک، جوز و هل طعم دار می­شوند.

 

کیک پنیر سرخ شده [7]

این کیک در آشپزی و تهیه غذاهای لیتوانی نقش مهمی دارد و در بسیاری از غذاها و شیرینی های این کشور استفاده می­گردد. کیک پنیر سرخ شده یکی از پرطرفدارترین شیرینی ها و غذاهای لیتوانی است. این شیرینی خوشمزه و لذیذ از ترکیب آرد، تخم مرغ، شکر و پنیر تهیه می­شود که به صورت شیرینی های کوچک در آمده و بعد در روغن سرخ شده و با توت تازه و مربا سرو می­گردد.

 

 

پنکیک سیب زمینی[8]

پنکیک سیب زمینی یکی از ساده ترین و خوشمزه ترین غذاهای لیتوانی است که تا حدودی شبیه به کوکوی سیب زمینی است. برای تهیه این پنکیک، سیب زمینی خام رنده شده، پیاز و تخم مرغ را با هم ترکیب کرده و بعد در اندازه های کوچک داخل روغن سرخ می­کنند. این غذای خوشمزه و برشته معمولا همراه با جعفری، پیازچه و خامه ترش سرو می­شود.

 

کیبینای [9]

کیبینای، نوعی شیرینی پای کوچک است و از ترکیب گوشت، سبزیجات، پنیر دلمه یا مربای توت تهیه می­شود. مردم لیتوانی کیبینای را در میهمانی ها و به عنوان میان وعده یا همراه با سوپ و سایر غذاها میل می­کنند.

 

کوگلیس[10]

یکی دیگر از خوشمزه ترین غذاهای لیتوانی کوگلیس نام دارد. این غذا ظاهری شبیه به لازانیا دارد و از ترکیب سیب زمینی، شیر، تخم مرغ، بیکن، پیاز و ادویه ها تهیه می­شود و هم به صورت شیرین (همراه با مربا) و همراه با بیکن یا خامه ترش سرو می­گردد. البته دستور تهیه کوگلیس در هر منطقه و شهر و حتی خانه­ای متفاوت است و هر کس با ذائقه و سلیقه خود چیزی به مواد آن کم یا اضافه می­کند. بنابراین اگر در دو رستوران مختلف کوگلیس را امتحان کنید احتمالا با طعم های متفاوت روبرو خواهید شد.

 

ساکوتیس[11]

یکی دیگر ازغذاهای لیتوانی نوعی کیک خاص و عجیب به نام ساکوتیس است که گاهی راگولیس[12] هم نامیده  می شود. این کیک سنتی معمولا در مراسم و مناسبت های خاص و ویژه مانند مراسم ازدواج، جشن سال نو و کریسمس سرو می­گردد. ساکوتیس در واقع یک کیک بزرگ است که دور میله ای چرخان قرار می گیرد و سطح آن به شکل خارهای کوچکی در می آید. ظاهر نهایی این کیک شبیه به تنه درخت است و به همین دلیل هم نام کیک درختی به آن داده اند.

 

 

 

[1] Zeppelins

[2] Didzkukuliai

[3] Kepta Duona

[4] Burokėlių Sriuba

[5] Chilled Borscht

[6] Grybukai

[7] Fried Curd Cakes

[8] Potato Pancakes

[9] Kibinai

[10] Kugelis

[11] Sakotis

[12] Raguolis

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *