تاریخچه

مفتخریم که به میهمانان خارجی خود مقداری از تاریخ خود را توضیح دهیم.

پیش تاریخ لیتوانی

اولین مهاجران لیتوانیانی تقریباً 12هزار سال پیش از میلاد به کشور لیتوانی وارد شدند. در سال های 2000 - 3000 پیش از میلاد نیز سفید پوستان هندواروپایی به این محدوده وارد شدند. در حدود قرن های 5 الی 8 میلادی، کشورها و اقوامی در سرزمین های غربی تشکیل شدند: پروشیان ها (Prussians)، یوتینگیانس ها (Yotvingians)، کرونیان ها (Curronians)، زمگالیانس ها (Zemgalians)، لیتوانیایی ها (Lithuanians) و لاتگالیانس ها (Latgallians). در قرن دهم میلادی اقوام پاگان بالتیکی به مأموریتی برای اقوام کاتولیک اروپایی تبدیل شدند. 
در سال 1009 میلادی برای اولین بار نام لیتوانی در نوشته ها و اسناد سنت برونو (St. Bruno) ذکر شده است. 

سلطنت

در قرون وسطی، لیتوانی دارای مناطقی بود (دوک نشین بزرگ لیتوانی، دوک ماگنوس لیتوانیایی  Magnus Ducatus Lithuaniae)، در این برهه به طور عام قرار گرفتن نام لیتوانی در نقشه جهان مورد قبول واقع شد. پس از سرخوردگی مینداگوس (شاه لیتوانی)، نقشه و مرزهای لیتوانی در ششم جولای 1253 تعیین شد. «پاپ بول» (Papa Bull) دولت را برعهده گرفت، این منصب بالاترین عنوان سلطنتی وقت بوده و این معنی را تداعی می کرد که لیتوانی به جمع کشورهای اروپایی  افزوده شده و در مراودات سیاسی اروپا نقش ایفا خواهد نمود. همزمان با مقبولیت مسیحیت در اروپا (سال 1387) لیتوانی در مسیر استقلال ماهیت گام برداشته و اقداماتی همچون تدوین زبان و افتتاح مدارس و اعزام دانشجو به سایر کشورها را در دستور کار خود قرار داد.

Image
پادشاه لیتوانی، میندائوگاس

از دریای بالتیک تا دریای سیاه

ما بیش از یک پیروزی مهم در جنگ ژالگریس (Žalgiris)،   به تاریخ 1410 میلادی داشتیم. هنگامی که اتحاد پادشاهی لهستان  از شوالیه های تئوتونیک (Teutonic) دفاع می کرد. پس از جنگ،  دوک بزرگ لیتوانی به بالاترین قدرت خود رسید و سرزمین لیتوانی را از دریای بالتیک تا دریای سیاه گسترش داد.  در این زمان به قدرت سیاسی اروپای شرقی و مرکزی تبدیل شدیم. موفقیت گسترش بزرگان قلمرو لیتوانی اساسا مبتنی بر تحمل قومی و مذهبی نسبت به کسانی بود که به طور سنتی دشمنان بالقوه را در نظر گرفته بودند.


Image
در سده 15 میلادی دوک نشین لیتوانی از دریای بالتیک تا دریای سیاه گسترش یافته بود، عکس از K. Vanagas / BFL.

اولین قانون اساسی نوشته شده در اروپا

در اوایل قرن شانزدهم میلادی، افراد تحصیل کرده لیتوانیایی تبار دریافتند که لیتوانی به یک قدرت در اروپای غربی تبدیل شده است. پس از این تاریخ و در سال 1791، اولین قانون اساسی در اروپا را تنظیم نمودند (پیش از قانون اساسی فرانسه)  و دومین در دنیا (پس از پادشاهی ایران).

اولین دانشگاه در اروپای شرقی

تحصیلات عالیه در لیتوانی به سال 1579 برمی گردد، سالی که دانشگاه ویلنیوس تشکیل شد. این اتفاق بزرگترین اتفاق علمی در تاریخ لیتوانی است. این اتفاق در قرن 16 میلادی و توسط دوک بزرگ لیتوانی رخ داد.
دانشگاه ویلنیوس قدیمی ترین دانشگاه نه تنها در لیتوانی، بلکه در اروپای شرقی نیز قدیمی ترین دانشگاه می باشد.

Image
نمایی از دانشگاه ویلنیوس

تجارت کتاب؛ پدیده قرن 19

جابه جایی کتاب های غیرمجاز وقت، به عنوان مقاومت در برابر اقدامات سرکوبگر مقامات تزار روسیه بر علیه کلیسای کاتولیک لیتوانی متشکل از ممنوعیت کتاب مقدس کتاب مقدس و تحمیل ایمان ارتدوکس روسیه شد. فعالیت های جبهه مقاومت مربوط به قاچاق کتاب، چاپ کتاب ها بود، بیشتر در آن زمان در پروس، آنها را به صورت غیر قانونی از طریق مرز حمل و توزیع می کردند. گرچه مشارکت کنندگان قاچاق کتاب عمدتا دهقانان معمولی بودند، این جنبش فرهنگی که به عنوان بخشی از جنبش ملی لیتوانی در نظر گرفته شده است، راه بازسازی استقلال لیتوانی را در سال 1918 را باز کرد و به عنوان وسیله ای برای حفظ هویت ملی، حفظ شده است.
بنابراین، قاچاق کتاب اغلب به عنوان پدیده تاریخی لیتوانی (قرن نوزدهم) در نظر گرفته می شود. در سال 2004، یونسکو قاچاق کتاب را به عنوان یک پدیده منحصر به فرد و بی سابقه در جهان توصیف کرد.

1918 - 1940 آغاز دوران جدید

در تاریخ 16 فوریه 1918، 20 نماینده شجاع، متعهد و مورد اعتماد از کشور لیتوانی، قانون مستقل لیتوانی را امضا کردند که «ایجاد یک دولت مستقل بر اساس اصول دموکراتیک، ویلنیوس به عنوان پایتخت آن کشور انتخاب  و تمام ارتباطات قبلی با کشورهای دیگر قطع شد».
با پشت سر گذاشتن مبارزه برای استقلال در برابر بلشویک ها و مهاجمان لهستانی، لیتوانی دموکراسی پارلمانی را در مجمع مؤسسان (Steigiamisis Seimas) در سال 1920 به امضا رساند.
پرواز فاجعه بار و تاریخی  «استفناس داریوس» و «استاسی گیرناس»، در سال 1933 و با هواپیمای پرولتری بر روی اقیانوس اطلس (از ایالات متحده به اروپا) پرواز کرد، به نماد ملی وطن پرستی تبدیل شد.
اصول جامعه مدنی، ارزش های فرهنگی و پایه های کشاورزی که در طول این دوره ریشه داشت، به لیتوانی ها کمک کرد تا از اشغال شوروی بگریزد و بعد به عنوان پایگاه ایدئولوژیک برای بازسازی استقلال خدمت کنند.


Image
امضاء قانون استقلال لیتوانی از 16 فوریه 1918. عکس: موزه ملی لیتوانی


اشغال توسط شوروی و انحلال لیتوانی

شوروری در 15 ژوئن 1945 لیتوانی را اشغال کرده و در 14 الی 18 ژوئن ، تبعید های گسترده ای از جمعیت لیتوانی را به مناطق دور افتاده اتحاد جماهیر شوروی آغاز کرد.
با این حال ما از این سختی ها جان سالم به در بردیم: ما مشکلات را تحمل کردیم، ابتدا شوروی ها، سپس آلمان نازی ها.
بسیاری از لیتوانی ها برای استقلال لیتوانی و مبارزه به گروه های حزبی پیوستند. دوره مبارزات حزبی یکی از رویدادهای دراماتیک  و تراژیک  تاریخ لیتوانی است.

آواز انقلاب

گروه ابتکاری اتحادیه (جنبش اصلاحات لیتوانی)، که در ژوئن 1988 تاسیس شد، با ایمان و امید ما را الهام بخش بود: جنبش استقلال «ساجودیس» (Sąjūdis) به زودی در کل لیتوانی گسترش یافت. در 23 آگوست 1989، ما به دست خود دست دادیم تا یک سلسله انسانی را به طول 650 کیلومتر در ویلنیوس، ریگا و تالین بگذرانیم تا 50 سالگرد پیمان مولوتوف-ریوبنتروپ را به رسمیت بشناسیم که در نتیجه لیتوانی استقلال خود را از دست داد. راه بالتیک یک اقدام نمادین بود که کشورهای بالتیک را از اتحاد جماهیر شوروی جدا کرد و مردم ما خواستار آزادی خویش شدند. ما مجبور نبودیم صبر کنیم. در 11 مارس 1990، دولت مستقل لیتوانی دوباره تاسیس شد. اما اراده مردم ما و دولتمردان اتحاد جماهیر شوروی مخالف هم بودند و به همین دلیل در تاریخ 13 ژانویه 1991 یگان های مجهز و آموزش دیده ای را به پایتخت (ویلنیوس) فرستادند تا با خواست مردم مقابله شود. اما در مقابل این خشونت اتحاد جماهیر شوروی، مردم ما با آواز، مهربانی و اقدامات غیر مسلحانه مقابله کردند و پیروز شدیم.
به همین دلیل است که این حوادث به طور معمول به عنوان انقلاب آواز شناخته می شود. این سومین بار در تاریخ بود که لیتوانی یک دوران زندگی مستقل را آغاز کرد.

اتحادیه اروپا و ناتو

پس از عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو در سال 2004، لیتوانی دوباره با خانواده ی اروپایی متحد شد. مدتی است که یک عضو اتحادیه اروپا، لیتوانی تبدیل به یک کشور اهدا کننده رسمی شده است و به بلاروس، اوکراین، مولداوی، قفقاز جنوبی، افغانستان و عراق کمک می کند؛ همچنين تعهدات چند جانبه در چارچوب اتحاديه اروپا را برآورده کرده است.
logo-1.png
Honorary Consulate of the Republic of lithuania in I.R.Iran
Address: No. 13, Changizi Alley, Alef St., Velenjak, Tehran
Phone number: +982122039585
E-mail: Info@lithuania-consulate.ir
Copyright © 2019 Lithuania-consulate.ir All rights reserved. 
Honorary Consulate of the Republic Lithuania in I.R.Iran

Search