کاخ موزه دوک کبیر، شهر ویلنیوس

کاخ موزه دوک کبیر، شهر ویلنیوس

1- مقدمه

کاخ دوک­های بزرگ لیتوانی (به لیتوانی: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai Vilniaus žemutinėje pilyje) محلی در ویلنیوس، کشور لیتوانی است. در اصل این محل در قرن 15 میلادی و برای دوک کبیر لیتوانی و البته بعدها محلی برای پادشاهان لهستانی بود.

پس از ساخت و سازهای سده­های 15 و اواسط 17 میلادی، کاخ در بخش پایینی قلعه­ی ویلنیوس قرار گرفت. به مدت 4 سده، این کاخ موقعیتی سیاسی، ریاستی و مرکزی فرهنگی برای فرماندهان لیتوانیایی – لهستانی بوده است.

این محل در سال 1801 تخریب شد. کار برای کاخ جدید، در سال 2002 آغاز و پس از 16 سال، در سال 2018 بازسازی اتمام یافت.

محل اقامت بزرگان دوک نشین لیتوانی، در محل تاریخی خود، بازسازی شده و توسعه یافته است، همان طور که از قبل به سبک گوتیک موخر، رنسانس و باروک ابتدایی بوده است. برای کمک به فهمیدن واقعیت­های تاریخی یک تور واقعیت مجازی سه بعدی برای بازدید کنندگان اجرا می­شود تا سیر تاریخی و تغییر و تحولات را طی زمان به چشم ببینند.

در تاریخ هفتم ژولای سال 2013 میلادی، کاخ دوک کبیر (والدوئو رومای) در مرکز تاریخی شهر ویلنیوس افتتاح شد. این محل، اقامتگاه بازسازی شده­ی دوک کبیر به سال 1520 می­باشد که در نزدیکی مقر دینی ویلنیوس (در آن سالیان) بوده است. کاخ اصلی توسط اشغال سال 1655 تخریب شد و در سال 1801 به طور کامل فرو ریخت.

کاخ بازسازی شده، امروز موزه است. پِی ساختمان همچنان مشخص است در حالی که به نظر می­رسد بخش­هایی در زمان­های مختلف به آن ساختمان اضافه شده است. در هر حال، تنها تفاوت میان سقف­ها و دودکش­های ساختمان مشهود است. نمایش­ها ترکیبی از باستان شناسی معماری است. پلاک­ها [نشانه­های بازدید کنندگان] تاریخ موزه را به زبان­های لیتوانیایی و انگلیسی بیان می­کنند.

 

کاخ دوک کبیر لیتوانی در کنار مجسمه­ی دوک گدیمیناس

 

پروژه­ی کاخ بسیار بحث برانگیز بوده و هزینه و زمان زیادی را شامل شده است. ساخت و ساز ابتدایی در سال 1988 پیش بینی شد، در سال 2002 آغاز و برنامه در سال 2009 تکمیل شد، هنگامی که ملت جشن هزاره­ی کلمه­ی «لیتوانی» را جشن می­گرفتند.

در هر حال، تا امروز و با اینکه تنها حلقه­ی دوم کاخ ساخته شده است، هزینه­ها بالغ بر 75 میلیون لیتس [واحد پول لیتوانی] بوده است. هزینه­های اصلی ساخت و ساز بیش از 3.6 برابر مقدار پیش بینی شده بوده است.

سایر مراحل ساخت و ساز امروزه در ابهام قرار دارد، از نظر اهداف و این واقعیت که برای ساخت و ساز، باید منازل قرن نوزدهمی بازرگانان تخریب شود تا فضای ساخت و ساز آماده شود.

اتاق باروک مخصوص تخت پادشاهی [سریر]

 

2- ساختار قلعه­ی ویلنیوس در سال 1740

قلعه­ ی بالایی
1 برج غربی
2 برج جنوبی (زیربنا موجود است)
3 کاخ (دیوارها وجود دارد)
قلعه­ ی پایینی
4 دروازه­ها و پل به شهر (جاده­ی سنگ فرش)
5 جاده و پل به خیابان تیلتو
6 Cathedral
7 Palace of Supreme Tribunal
8 Palace of bishops
9 کاخ رویال
10 کاخ باغچه
11 ساختمان­ها

انبار مهمات از سده­ی 18

موزه­ی امروزی

12 برج شمال شرقی و دروازه­های انبار مهمات
13 محوطه­ی انبار مهمات

 

کاخ دوک­های کبیر (در جدول با شماره­ی 6 مشخص شده است) متعلق به سده­ی 16

 

دیوارهای کاخ، در حدود سال 1785 و 1786 نقاشی شده است.

 

تابستان حیاط کاخ در سال 2002

 

ماکت کاخ طراحی شده در سال 2004

 

سکه­ای که برای این محل ساخته شده است.

 

3- مدیریت کنسولی اتحادیه­ی اروپا در سال 2013
در طول مدت مدیریت لیتوانی بر اتحادیه­ی اروپا این کاخ به عنوان محلی برای دیدارهای سران اتحادیه­ی اروپا در نظر گرفته شد. در 28 نوامبر 2013، طی اجلاس سران شرقی در ویلنیوس، یک شام با تعداد زیادی مهمان همچون آنگلا مرکل از آلمان، دیوید کامرون نخست وزیر انگلستان، رئیس جمهور فرانسیس هولاند از فرانسه، برونیسلاو کوموروسکی از لهستان، مارتین اسچولز رئیس پارلمان اتحادیه­ی اروپا، هرمان ون رومپوی رئیس اتحادیه­ی اروپا و …. حضور داشتند.

 

بازدید از این کاخ برای عموم آزاد است و از جاذبه­های گردشگری لیتوانی محسوب می­شود.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *