پارک ملی کورشینو نریجا

پارک ملی کورشینو نریجا

1- مقدمه
کورشیو نریجا[1]، یک نوار باریک از شن و ماسه به طول 97 کیلومتر در امتداد دریای بالتیک است که در غرب لیتوانی واقع شده است. بر اساس افسانه­ها، این بخش در سالیان بسیار دور، توسط دختری غول پیکر به وجود آمده است که شبه جزیره­ی شنی را درون دریای بالتیک ریخت تا از موج­های بزرگ دریای بالتیک جلوگیری کرده و یک مسیر خاکریز را برای ماهیگیری ایجاد کرده باشد. پس، امروزه سواحل شرقی بخش کرونیان[2] توسط تالاب کرونیان شسته می­شوند و دریای بالتیک نیز بخش غربی این خاکریز را مرطوب می­کند.

در سال 2000 میلادی، چشم انداز بخش کرونیان توسط سازمان یونسکو در لیست مناطق تاریخی دنیا جای گرفت. ساختمان­های انسانی در این بخش از شن ساخته شده و به دوران پیش از تاریخ تعلق دارد. از آن زمان­ها تاکنون این بخش­ها تحت تاثیر اثرات طبیعی همچون باد و باران و موج­ها قرار دارد. برای جلوگیری از تخریب نواحی کهن، پروژه­هایی برای پایدار ساختن محیط تاریخی نیز انجام شده است.

مساحت پارک 26464 هکتار است: 9764 هکتار خشکی و 16700 هکتار در آب قرار دارد. کرونیان بخشی از پروژه­ی «طبیعت 2000» است که شبکه­ای از فعالیت­های طبیعت دوستانه در اتحادیه­ی اروپا است.

1-1- ارزش­های طبیعی
تپه­ها بخش خاص کرونیان هستند. شما می­توانید تمام منطقه را از بالای این تپه­ها مشاهده کنید. حتی می­توانید حرکت تپه­ها را نیز دریابید. در این بین گیاهان و جانوارانی نیز وجود دارند که حضور آن­ها را می­توانید ببینید؛ بسیاری از این جانوران در لیست خطر محیط زیست لیتوانی قرار دارند.

در این پارک یازده گونه­ی حفاظت شده قابل مشاهده است. بخش متفاوت دیگر این منطقه، ساختمان­های مسکونی، پرندگان و پوشش خاص گیاهی است. برخی از این­ها در لیست تحت خطر محیط زیستی لیتوانی قرار دارند.

هر ساله میلیون­ها پرنده به این بخش سفر می­کنند و در تمام طول سال حضور پرندگان مختلف قابل دیدن است. خط میان موج­های دریای بالتیک و تالاب کرونیان منطقه­ای مناسب برای زندگی پرندگان و جانوارن دیگر است.

1-2- فرهنگ و آداب و رسوم
بخش فرهنگی کهن کرونیان شامل شهرک­های ماهیگیری است که ارزش قومی – فرهنگی، تاریخی و زیبایی شناسانه دارد. کارهای معماری خاصی نیز در سایت­های تاریخی (خصوصاً روستاه­ها) انجام شده است.

شهرک­های کرونیان از قرن 19 میلادی و با توجه به کسب درآمد از ماهیگیری (در آن برهه از زمان) شکل گرفتند. هرچند که این روستاه­ها پیشینه­ی تاریخی وسیعی دارند.

1-3- بازرگانی
ماهیگیری از سالیان دور بخشی از تجارت این ناحیه بوده است. در قرن 16 میلادی بخش­های خاصی برای ماهیگیری در این ساحل­ها و تالاب­ها ایجاد شد که به طور طبیعی توسط شن­های رونده نیز ایجاد می­شوند. این کسب و کار به عنوان فعالیت مهم اقتصادی مردم این منطقه تبدیل شد و بعدها در قرن 19 میلادی ساکنین منطقه به این دلیل بسیار افزایش یافتند.

1-4- دین و مذهب
مردم این ناحیه بسیار مذهبی هستند و سابقه­ی دینی مشخص این ناحیه به قرن 16 الی 18 میلادی برمی­گردد. در این سالیان کلیسا­ها و عبادتگاه­های زیادی ساخته شد.

2- طبیعت
2-1- آب و هوا
کورسیو نریجا آب و هوایی دریایی دارد که به طور خاص تحت تاثیر دریای بالتیک است. تابش خورشید طی ساعات یک سال، تنها 39% است. البته این منطقه بیش­ترین تعداد روزهای آفتابی سال را در کل لیتوانی دارد!

موضوع گرمایش زمین (ºC 3) سبب شده که بخش مرتبط با آب­های دریای بالتیک نسبت به بخش دیگر خاکریز شنی، کمی به زیر آب برود.

2-2- گل­ها
طبق مشاهدات، 900 گونه­ی گیاهی در این پارک رشد می­کند. 31 مورد از این گونه­ها حفاظت شده هستند.

70% سرزمین این پارک توسط جنگل پوشش داده شده است (6852 هکتار). بیش از نیمی از شن­ها توسط مردم با گیاهان پوشش داده شده­اند.

2-3- سبزه­ها
2922 هکتار این پارک پوشش جنگلی ندارد. بیش­تر از شن تشکیل شده است که 25% از کل پارک می­باشد.

بخش­هایی که با انواع سبزه پوشیده شده­اند معمولاً با عوامل انسانی، شن­ها روان و بادهای شدید مبارزه می­کنند.

2-4- پرندگان
پرندگان هیچ وقت پارک ملی نریجا را ترک نمی­کنند. در انتهای پاییز برخی مناطق خالی از پرنده هستند ولی بیش از 300 گونه در طول سال به این پارک ملی مراجعه می­کنند.

جغرافیای این پارک برای افراد علاقه­مند به پرندگان می­تواند بسیار جالب و سودمند باشد. به دلیل حضور انواع پرنده و حضور مداوم این جانوران، ایستگاه­های پاش مخصوصی در این پارک تدارک دیده شده است.

2-5- ماهی‌ها
حدود 50 گونه­ی ماهی در تالاب کرونیان زندگی می­کنند. اکثر این ماهی­ها نسبت به پرندگان نیز حساس هستند و در فصل تخم ریزی اگر بترسند، ممکن است دیگر به این منطقه باز نگردند. این دلیلی است که ما در زمان تخم ریزی ماهی­ها بسیاری از امور دریایی را محدود می­کنیم.

3- مناطق جالب
3-1- موزه‌ها و گالری‌ها
3-1-1- موزه‌ی دریا و دلفیناریوم
موزه – آکواریوم در سال 1979 تاسیس شد. این آکواریوم از آبزیان بومی لیتوانی محافظت می­کند. دلفیناریوم نیز در سال 1994 افتتاح شد و 11 گونه دلفین پوزه بطری، 2 دلفین کالیفرنیایی و یک یر دریایی در خود جای داده است.

این مجموعه در طول بخش دریایی ساخته شده است و 33 هزار متر مربع را پوشش می­دهد.

 

3-1-2- موزه‌ی هنرهای معاصر و سالن نمایش
در سال 2007 موزه­ی هنرهای معاصر تاسیس شد، هرچند این مجموعه از سال 1976 الی 1989 در کنار کلیسای لوثران فعالیت می­کرده است.

بیش از 300 اثر هنری در این موزه نمایش گذاشته شده است. مدال­های تاریخی، حکاکی­های مسی متعلق به قرن 17 از عمده موارد مورد توجه این موزه است.

بخش خاص این موزه، مربوط به هنرمند خود ساخته لیدا مشکایتیت است که عکس­های این هنرمند در حال نمایش است.

3-1-3- گالری هواشناسی
در سال 1844 سیستم هواشناسی لیتوانی یک برنامه­ی مدون برای کنترل ماهیگیری طراحی و ایجاد کرد. این سامانه طی زمان کامل شده و یک گالری هم از سیر اجرای این برنامه و همچنین ماموریت­های صورت گرفته تشکیل شده است. این گالری شامل عکس، تصاویر، متن، یادداشت­های گردشگران و … است.

3-1-4- مرکز فرهنگی تماس مان، موزه
در سال 1929 – 1930، خانواده­ی توماس مان، برنده­ی جایزه­ی نوبل از آلمان، کلبه­ای در بخش شمالی پارک ملی ساخته و کل تابستان­های سال­های 1930 – 1932 را در این محل سپری کرده است. تومان مان رمان «جوزف و برادرهایش» را در این کلبه نوشت، رمانی که پس از جنگ جهانی دوم منتشر شد.

موسیقی کلاسیک، برنامه­های عصرانه در این محل اجرا می­شوند. فستیوال بین المللی توماس مان توس مرکز فرهنگی ایشان برگزار می­شود.

3-1-5- موزه­ی تاریخ نرینگا
موزه­ی تاریخ نرینگا درباره­ی زندگی، ابزار ماهیگیری، انواع کرجی­ها، قایق­های بشکه­ای شکل، قایق­های بادبانی، ابزار شکار، ایستگاه پست قدیمی و … می­باشد. تاکید این موزه بر رشد زندگی و ویژگی­های زندگی مردم آن ناحیه می­باشد. زندگی روزمره­ی مردم و خانواده­ها طی سالیان به تصویر کشیده شده است.

3-2- برشی از طبیعت
3-2-1- تپه­ی ویکروگ (در پریلا)
این تپه در مرتفع­ترین بخش شنزار واقع شده است (67.2 متر). کل منطقه با توده­های کاج پوشیده شده است. کاشت این کاج­ها در قرن 19 انجام شده است. در ابتدا این کاج­ها از دانمارک وارد شدند ولی بعد از سالیان، از همان درخت­ها برای کاشت جدید استفاده شد.

3-2-2- مسیر پارنیدیس (در نیدا)
یک مسیر 1.8 کیلومتری در پایین تپه­ی پارنیدیس در دره­ی سکوت می­باشد. در این منطقه شما گیاهان جالب، قارچ، حشرات با شکوه و پرندگان زیبا را مشاهده خواهید کرد.

3-2-3- کوه بولویکیس (در نیدا)
این کوه بلندترین منطقه در کل کورونیان است و ارتفاع آن 3.8 کیلومتر می­باشد. قبل از اینکه تپه­های شنی با جنگل­ها پوشانده شوند، این کوه به خوبی رشد کرد و در سال­های 1837 – 1910 به ارتفاع 7 متر رشد کرد.

 

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *