لیتوانی کشور جشنواره‌ها

لیتوانی کشور جشنواره‌ها

لیتوانی کشوری کوچک در شمال اروپا و در حوزۀ بالتیک است که به دلیل تاریخ غنی فرهنگی، جذابیت های طبیعی، موهبت قرار گرفتن در ساحل دریای بالتیک و داشتن آب و هوای بینظیر و معماری مسحورکننده باروک، شهرت فراوانی دارد و سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می­نماید. لیتوانی مملو از قلعه‌های باشکوه و کلیساهایی با معماری عصر گوتیک است. از نظر اجتماعی، مردم لیتوانی سرشار از شور زندگی هستند و به جشن گرفتن هر آنچه طبیعت ارائه می‌دهد، اعتقاد دارند. بهترین زمان برای بازدید از لیتوانی به دلیل آب ‌وهوای متمایل به سرد قطبی آن از ماه می تا سپتامبر است که خورشید در سراسر این کشور می‌درخشد و همه جا سرشار از سرسبزی و طراوت است. متوسط دما در طول تابستان 25 درجۀ سانتی‌گراد است و بسیاری از جشنواره‌ها در این زمان برگزار می‌شود.

 جشنواره های شگفت‌انگیز در لیتوانی

تعدادی از جالب ترین و پرشورترین جشنواره های کل قاره اروپا در لیتوانی برگزار می­شود.

  1. جشنوارۀ موسیقی راک گالاپاگای[1]
  2. جشنوارۀ پالانگا[2]
  3. جشنوارۀ ویلنیوس[3]
  4. جشنوارۀ میان‌سالی تراکای[4]
  5. جشنوارۀ بین‌المللی فیلم ویلنیوس[5]
  6. جشن سنت جان[6]
  7. جشنوارۀ دریا کلایپدا[7]
  8. جشنوارۀ جاز ویلنیوس[8]

1- جشنوارۀ موسیقی راک گالاپاگای

مردم لیتوانی طرفدار پروپاقرص موسیقی راک هستند. در کنسرت ستایش موسیقی که در فستیوال راک کلایپدا برگزار شد؛ برای اولین بار، موسیقی لیتوانی به‌عنوان نماد این کشور به جهان معرفی شد. این یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های موسیقی در لیتوانی است که مردم محلی و کشورهای همسایه در آن شرکت می‌کنند. گروه­های موسیقی از کشورهای بلاروس، لتونی و لهستان نیز در این جشنواره موسیقی شرکت دارند.

2- جشنوارۀ پالانگا

این جشنواره خاص به شهر کوچک ساحلی پالانگا اختصاص دارد. در این جشنواره ماهی‌های دودی، سرخ‌شده یا ترشی سرو می­شود و افراد خارجی و گردشگران نیز برای شرکت در آن دعوت می‌شوند. صیادان کشور به مدت دو روز به خیابان بازانویسیوس[9] می‌روند و بهترین صید خود را به همراه سبزیجات تازه به مشتریان می‌فروشند. از غذاهای ویژه‌ این جشنواره انواع سوپ و غذاهای دریایی است. همچنین مسابقات و نمایشگاه‌هایی نیز در کنار این جشنواره برگزار می‌شود.

3- جشنوارۀ ویلنیوس

معتبرترین و قدیمی‌ترین جشنوارۀ فرهنگی موسیقی لیتوانی، جشنوارۀ بزرگ ویلنیوس است که هر ساله در فصل تابستان در پایتخت این کشور برگزار می‌گردد. هدف اصلی این جشنوارۀ تابستانی تشویق و ترویج موسیقی کلاسیک لیتوانیایی در جهان است. در طول تابستان و به‌ویژه در اواسط این فصل، ویلنیوس میزبان موسیقی‌دانان بااستعداد و مشهوری است که برای مردمی که از سراسر جهان در این جشنواره شرکت می­کنند، به روی صحنه می‌روند.

4- جشنوارۀ قرون وسطی تراکای

جشنوارۀ قرون وسطی یکی از معتبرترین مسابقات و جشنواره‌ها در لیتوانی است که فرماندهان نیروهای مسلح  از سراسر جهان در آن شرکت می‌کنند. تراکای با در نظر گرفتن پیشینه تاریخی، بدون شک بهترین مکان در لیتوانی برای برگزاری این جشنواره است. اگر کسی بخواهد بخشی از سبک زندگی و حکومت قرون‌ وسطایی را ببیند باید در طول روزهای تابستان به قلعۀ شبه‌جزیره تراکای برود و از این جشنواره لذت ببرد. سبک پوشش و نحوه سخن گفتن در این جشنواره همگی یادآور گذشته‌ی لیتوانی است.

5- جشنوارۀ بین‌المللی فیلم ویلنیوس

جشنواره سالانه بین‌المللی فیلم ویلنیوس، علاقه مندان و منتقدان سینمای جهان را به پایتخت لیتوانی می‌کشاند. در طی جشنوارۀ فیلم که به‌ «بهار سینما» شهرت دارد، حدود 200 فیلم نمایش داده می‌شود. این جشنواره رویدادی دوهفته‌ای است که در فصل بهار برگزار می­گردد و می‌توان در این رویداد با فیلم‌سازان و بازیگران مشهور صنعت تلویزیون و سینما آشنا شد.

6- جشن سنت جان

یکی از مهم‌ترین تعطیلات برای لیتوانیایی‌ها، جشن سنت جان است. مردم در این روز گرد هم جمع می‌شوند و با سپردن تاج‌های گل در رودخانه بزرگ نریس این روز را جشن می­گیرند. مردم در مناطق جنگلی دور هم جمع می‌شوند و با صرف وعده‌های غذایی جشن می‌گیرند و به‌ محض غروب خورشید، آتش‌بازی برپا می‌شود.

7 جشنوارۀ دریای کلایپدا

در ماه ژوئیه یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های عمومی در شهر کلایپدا برای بزرگداشت دریای بالتیک برگزار می‌شود و حدود یک ‌میلیون نفر در طول این جشنواره از این کشور بازدید می‌کنند. مسابقات قایق رانی و کشتی سواری، کارناوال­های شادی همراه با نمایشگاه های غذا و نوشیدنی های محلی و صنایع دستی پذیرای بازدیدکنندگان است. نمایشگاههای هنری و کنسرت های موسیقی، خیابان های شهر را پر از هیاهو و شور و نشاط می­کنند.

 8- جشنوارۀ جاز ویلنیوس

این کشور به غیر از جشنوارۀ معروف راک، افتخار برگزاری جشنوارۀ بین‌المللی سالانه جاز را نیز دارد. جشنوارۀ جاز عمدتا به موسیقی جاز کلاسیک و معاصر مربوط است که توسط نوازندگان مشهور لیتوانیایی ساخته و اجرا می­شوند. سالانه افراد زیادی برای حضور در این جشنواره از سراسر جهان به لیتوانی سفر می‌کنند.

 

 

 

 

 

[1] Galapagai Rock Music Festival

[2] Palanga Smelt Festival

[3] Vilnius Festival

[4] Trakai Middle Age Festival

[5] International Vilnius Film Festival

[6] The Feast of Saint John

[7] Klaipeda Sea Festival

[8] Vilnius Mama Jazz Festival

[9] Basanavičius Street

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *