لیتوانی های مشهور

لیتوانی های مشهور

لیتوانیایی های مشهور در دنیا

یک موضوع جالب برای بحث در مورد با لیتوانیایی که زبانی قدیمی تز از زبان هندو اروپایی دارند چیست؟ نه، شما نباید به زبان لیتوانی صحبت کنید، مگر این که بخواهید این کار را انجام دهید – لیتوانیایی یکی از تحصیلکرده ترین و چند زبانه ترین ها در اروپای مرکزی و شرقی است.

ما می خواهیم برخی از موضوعات را برای گفتگوی پر جنب و جوش با ایتالیایی های شمالی پیشنهاد کنیم – همانطور که گاهی اوقات به خاطر ماهیت احساسی ما – در جهان مشهور شده ایم.

ژیندروناس ساویکاس (Žydrūnas Savickas) یکی از قوی ترین مردان جهان در لیتوانی زندگی می کند. او شش بار قهرمان مسابقات آرنولد کلاسیک جهان شده است، شش بار پیاپی! همچنین در کنار این افتخار، وی افتخارات جهانی دیگری نیز دارد.

آرویداس سابونیس (Arvydas Sabonis)، یک بازیکن افساننه ای بسکتبال بود که در سال 1999 بازدید کنندگان سایت NBA وی را به عنوان بهترین بازیکن خارجی انتخاب کردند. وی در سال 2010 به تالار افتخارات FIBA راه یافت، همچنین در کتاب رکوردهای لیتوانیا او بلند قدترین فرد است (223.6 سانتی متر).

ژرژ ماکیوناس (Jurgis Mačiūnas )، یکی از بنیانگذاران جنبش Fluxus در لیتوانی بوده است که در نیویورک زندگی و کار کرده است. اگر در ویلنیوس هستید، باید از مرکز هنر معاصر (مرکز هنرهای معاصر) دیدن کنید که در آنجا یک نمایش دائمی از Fluxus وجود دارد. در پیاده روی خیابان Gediminas، خیابان اصلی ویلنیوس، شما ممکن است یک نمایشگاه منحصر به فرد Fluxus پیدا کنید.

این نمایشگاه در آوریل 2010 افتتاح شد و محل نمایش اثرهایی از تقریبا 200 هنرمند از ژانرهای مختلف را فراهم می کند.

نیویورک خانه و محل کار یکی دیگر از هنرمندان لیتوانی است که در حقیقت با جورج مکیوناس، اندی وارهول، نیکو، آلن گینزبرگ، یوکو آنو، جان لنون و سالوادور دالی همکاری نزدیکی داشت. این مرد فیلمساز جوناس مکاس است که اغلب پدرخوانده سینمای آوانگارد آمریکایی نامیده شده است. او در سال 1964 “Cinémathèque” فیلم سازان را تاسیس کرد، که در نهایت به “بایگانی فیلمنامه شناسی” تبدیل شد – یکی از بزرگترین مخزن فیلمهای آوانگارد در جهان است.

پارک موزه اروپایی هنرهای نوین هوای پاک، نزدیک ویلنیوس قرار دارد. از میان سایر محیط های هنری، بزرگترین مجسمه سازی جهان در این محل قرار دارد و با اتصالات شبکه های تلویزیونی مجسمه هایی ساخته شده است. این مجسمه سازی توسط ژینتاراس کاروساس (Gintaras Karosas) ساخته شده است، و بزرگترین مرکز هنری جهان است. کتاب رکوردهای جهانی گینس بیان کرده است که در این مجسمه ها بیش از 3000 دستگاه تلویزیون استفاده شده است و مساحتی بیش از 3135 متر مربع را شامل شده است.

به نظر می رسد آروناس ماتلیس (Arūnas Matelis) فیلنامه نویس لیتوانیایی در سال 2006 بیش ترین کمک را به مطرح کردن نام لیتوانی در جهان داشته است. مستند او «قبل از پرواز به زمین»، زندگی کودکان تحت درمان برای سرطان و درس های عشق، ایمان و قدرت که در بیمارستان یاد می گیرند را نشان داد، و برنده جوایز فیلم های بین المللی بروکلین و Silverdocs (ایالات متحده)، مدیران صنایع جایزه آمریکا و جایزه های بسیاری از جشنواره های فیلم های آمستردام، مادرید و لایپزیگ شد. فیلم او همچنین در لیست 61 فیلم واجد شرایط برای نامزد شدن در جایزه اسکار بهترین فیلم اسکار آمریکا قرار گرفت.

ژوناس استاتکویچیوس (Juozas Statkevičius) طراح مد مشهور لیتوانی تبار است که نام لیتوانی را در جهان بسیار مطرح نموده است. همچنین طراح صحنه، سراح لباس تئاتر، طراح گریم نیز است. Statkevičius اولین طراح لیتوانی است که طرح های خود را بر روی صفحات مجلات مد Vogue، L’Officiel، Elle و Harper Bazaar ارائه کرده است. او عطر خود را ایجاد کرده و دو کتاب مد را منتشر کرده است – “Grožio kirtis” (Stroke of Beauty) و “Žinau، ko jums reikia” (من می دانم آنچه شما نیاز دارید). زنان برجسته ای که لباس های ساخته شده توسط Statkevičius را می پوشند شامل همسر رئیس جمهور والدس آدامکوس، آلما آدامکینا، رئیس جمهور لتونی وایرا ویکای فرایبرگ، همسر شاهزاده فردریک دانمارک، شاهزاده خانم مری و افراد مشهور مانند Bjork، Kyra Sedgwick، نائومی واتس، نیکول ریچی، آدری بوتوی گروس، کستا بارد و سوتلانا گریازنوا.

آیا نام شجاع ترین خلبان لیتوانی را می دانید؟ هر لیتوانیایی به شما می گوید که او جرجیس کایریس (Jurgis Kairys) نام دارد. او برنده بسیاری از مسابقات قهرمانی اروپا و جهان است. پس از این که از زیر تمام پل های مشهور لیتوانی و حتی یک پل در قاهره عبور کرد، نام او بسیار مشهور شد. اما این تمام ماجرا نیست: او خالق چرخش کاریس است و همچنین برای اولین بار با هواپیمای تک موتوره عملیات کبری را انجام داد، حرکتی که پیش از این تنها در هواپیماه های روسی انجام می شد.

یک ریش بلند مردانه می تواند چند کیلوگرم باشد؟
آنتاناس کونتریماس ( Antanas Kontrimas ) ریشی به وزن 63 کیلو و 200 گرم داشت !
وی در سال 2007 توانست یک زن را با ریش خود به اندازه 10 سانتی متر از زمین بلند کرده و رکورد گینس را به نام خود ثبت نماید.

آیا شما در مورد GetJar، یکی از بزرگترین فروشگاه تلفن همراه در جهان، شنیده اید؟شاید حتی برخی از برنامه ها را از این کتابخانه دانلود کرده اید؟
GetJar توسط یک کارآفرین (Ilja Laurs) تاسیس شد که در لیتوانی متولد و تحصیل کرده است. در سال 2009 وی جزو چهل فرد با نفوذ در حوزه تلفن همراه شناخته شد و جایزه بهترین خدمات موبایل را در لس آنجلس به خود اختصاص داد.

 

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *