لیتوانیایی های مشهور

Check out our Latest News!

زایرینس ساویکس[1]؛ یکی از بزرگترین مردان قدرتمند جهان است که در لیتوانی زندگی می­ کند. او شش بار پیاپی برنده مسابقه قویترین مردان آرنولد کلاسیک[2] شده است. علاوه بر این، ساویکس رکوردهای مختلفی را شکسته و برنده تعدادی از مسابقات قویترین مردان در سطح ملی و جهانی شده است.

آرویداس سابونیس[3]؛ یک بسکتبالیست افسانه ای لیتوانیایی است که در سال 1999  توسط بازدید کنندگان از وب سایت انجمن ملی بسکتبال[4] به عنوان بهترین بازیکن خارجی انتخاب شد و در سال 2010 در تالار مشاهیر فدراسیون بین المللی بسکتبال[5] ثبت گردید و همچنین نام او در کتاب رکوردهای لیتوانی آمده است.

جورج مسیوناس[6] ؛ یک هنرمند لیتوانیایی که در کاوناس به دنیا آمد و یکی از بنیانگذاران جنبش معروف فلوکسوس (یک جریان میان رسانه ای میان هنرمندان و آهنگسازان و طراحان مختلف هنری است که همچنان ادامه دارد) است. وی در نیویورک زندگی و کار می کرد. در آوریل 2010، در خیابان گدمیناس، یکی از خیابان اصلی ویلنیوس، یک مکان منحصر به فرد برای فلوکسوس افتتاح شد که فضای اجرایی آن تقریبا 200 هنرمند از ژانرهای مختلف را گرد هم می­ آورد.

یوناس مکاس[7] ؛ فیلمسازی است که اغلب او را پدرخوانده سینمای آوانگارد آمریکا خوانده اند. نیویورک خانه و محل کار این هنرمندان لیتوانیایی است که از نزدیک با جورج ماسیونا، اندی وارهول، نیکو، آلن گینزبرگ، یوکو اونو، جان لنون و سالوادور دالی در ارتباط بود. جوناس مکاس در سال 1964 ، سینماتک[8] را بنیان نهاد که به محلی برای بایگانی فیلم های گلچین ادبی تبدیل شد.

جینتاراس کاروساس[9]؛ بزرگترین اثر هنری جهان را در موزه هنر مدرن روباز پارک یوروپوس، واقع در نزدیکی ویلنیوس ساخته است. کتاب رکوردهای جهانی گینس این واقعیت را تأیید می­کند که این مجسمه از حدود 3000 دستگاه تلویزیون ساخته شده و مساحت آن 3135 متر مربع است.

آریناس ماتلیس[10]؛ کارگردان فیلم­های مستند لیتوانیایی، در سال 2006 بیشترین سهم را در گسترش نام لیتوانی در خارج از کشور داشته است. مستند  “قبل از پرواز به زمین” که در مورد زندگی کودکان تحت درمان سرطان است، جوایزی را در جشنواره های بین المللی فیلم بروکلین و سیلوردوک (ایالات متحده)، جایزه انجمن کارگردانان آمریکا و جوایز بسیاری از جشنواره های فیلم آمستردام، مادرید و لایپزیگ را کسب کرده است. فیلم وی همچنین در لیست 61 فیلم واجد شرایط نامزدی اسکار بهترین فیلم خارجی قرار گرفت.

جوزاس استاتکویسیوس[11]؛ برجسته ترین طراح لباس لیتوانیایی و همچنین طراح مشهور لباس تئاتر، آرایشگر حرفه ای و گریمور است. او به عنوان اولین طراح لیتوانیایی، طرح های خود را در صفحات مجلات مد جهان ارائه کرده و عطری با نام خود را تولید و دو کتاب در زمینه مد منتشر کرده است. زنان مشهوری در سراسر جهان لباسهای طراحی شده توسط استاتکویسیوس را می پوشند .

جورجیس کایریس[12]؛ برنده بسیاری از مسابقات قهرمانی اکروباتیک حرفه ای در اروپا و جهان است. او در زیر پل های رودخانه نریس پرواز کرده و پرواز حیرت انگیز خود را در موقعیت معکوس زیر پل عابر پیاده در کاوناس به نمایش گذاشت. کیریس چندین مانور هوایی  از جمله چرخ[13] را اختراع کرده و اولین کسی است که با موفقیت مانور کبری را در هواپیمای پروانه ای به انجام رساند.

ویتااوتاس لندسبرگیس[14]؛ سیاستمدار، چهره عمومی، مورخ هنر، فرهنگ و موسیقی لیتوانیایی که 30 کتاب درحوزه هنر، تحلیل سیاست لیتوانی و سیاست خارجی تالیف نموده است. او یک سیاستمدار معروف و قهرمان برجسته استقلال لیتوانی می­باشد که بسیاری از جوایز صلح و آزادی ملی و بین المللی را دریافت کرده است. وی از سال 2004 به عنوان نماینده اروپا مشغول به کار است.

دالیا گریباوسکایت[15]؛ اولین رئیس جمهور زن لیتوانی در سال 2009 و همچنین کمیساریای اروپا، دیپلمات، وزیر سابق و معاون وزیر امور خارجه و امور مالی در لیتوانی بوده است. استعداد و توانایی وی در رهبری توسط بسیاری از افراد در لیتوانی و کشورهای خارجی بسیار ستوده شده و در سال 2008 به عنوان زن سال در لیتوانی انتخاب شد و جوایز بسیاری برای فعالیتهایش دریافت کرد.

بیروت گالدیکاس[16]؛ انسان شناس، متخصص حفاظت از محیط زیست که به دلیل مطالعات خود در مورد اورانگوتان ها شهرت فراوانی دارد. او دارای مدرک دکترای انسان شناسی و زیست شناسی و رئیس بنیاد بین المللی اورانگوتان است.گالدیكاس نویسنده چندین كتاب درباره گونه های در معرض خطر انقراض اورانگوتان­ها می ­باشد.

جیسون سودئیکیس[17]؛ بازیگر، کمدین، نویسنده و تهیه کننده آمریکایی-لیتوانیایی است. وی در دهه 1990 کار خود را آغاز کرد. او به خاطر ایفای نقش در فیلم های رئیس های وحشتناک[18] (2011)، گذرگاه[19] (2011)، ما میلر هستیم[20] (2013)، رئیس های وحشتناک2 (2014)، غول آسا[21] (2016)، روز مادر[22] (2016) و همچنین صدا پیشگی در انیمیشن حماسه[23] (2013)، پرندگان خشمگین[24] (2016)، نسل جدید[25] (2018)، پرندگان خشمگین2 (2018) شهرت یافته است. در سال 2020، او به عنوان بازیگر نقش اول سریال کمدی-ورزشی در تلوزیون اپل در نقش تد لاسو بازی کرد، که باعث شد وی جایزه گلدن گلوب[26] بهترین بازیگر سریال تلویزیونی کمدی را از آن خود کند.

[1] Žydrūnas Savickas

[2] Arnold Strongman Classic

[3] Arvydas Sabonis

[4] National Basketball Association (NBA)

[5] International Basketball Federation (FIBA)

[6] George Maciunas,

[7] Jonas Mekas

[8] Cinematheque

[9] Gintaras Karosas

[10] Arūnas Matelis

[11] Juozas Statkevičius

[12] Jurgis Kairys

[13] Kairys

[14] Vytautas Landsbergis

[15] Dalia Grybauskaitė

[16] Birutė Galdikas

[17] Jason Sudeikis

[18]  Horrible Bosses

[19] Hall Pass

[20] We’re the Millers

[21] Colossal

[22] Mother’s Day

[23] Epic

[24] The Angry Birds

[25] Next Gen

[26] Golden Globe Award