خروج از کشور

اسناد سفر

برای اقامت در قلمرو کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیش از 90 روز در هر دوره 180 روزه  (مستلزم در نظر گرفتن دوره 180 روزه قبل از هر اقامت است)، شرایط ورود برای اتباع کشورهای ثالث باید دارای یک سند مسافرتی معتبر باشد که به دارنده اجازه عبور از مرز را می دهد و دارای شرایط زیر است:

  • اعتبار آن حداقل سه ماه پس از تاریخ عزیمت از قلمرو کشورهای عضو تمدید می شود. در موارد اضطراری موجه، ممکن است از این تعهد چشم پوشی شود.
  • ظرف 10 سال گذشته صادر شده باشد.

بیمه سلامت

کلیه خارجیان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا که قصد ورود به لیتوانی را دارند باید مدارک بیمه نامه پزشکی را که برای پرداخت کلیه هزینه های بستری و معالجه پزشکی در لیتوانی تنظیم شده است به همراه داشته باشند. حداقل میزان بیمه درمانی درمورد یک فرد خارجی بیست هزار لیتاس یا هشت هزار دلار است.

اطلاعات گمرکی

اتباع جمهوری لیتوانی و سایر کشورها که از کشورهای ثالث وارد جمهوری لیتوانی می شوند باید تعداد محدودی کالای بدون عوارض و سایر هزینه ها را به همراه داشته باشند. اداره گمرک تحت وزارت دارایی جمهوری لیتوانی اطلاعات مفیدی را در مورد حمل کالا از کشورهای ثالث به جمهوری لیتوانی برای مسافران فراهم می کند.

حمل و نقل حیوانات خانگی

مقررات (EC) شماره 998/2003 پارلمان اروپا و شورای اروپا در مورد الزامات بهداشتی حمل و نقل حیوانات در مورد جابجایی غیر تجاری سگها و گربه های خانگی از اول اکتبر 2004 به اجرا درآمد. اتباع خارجی و شهروندان جمهوری لیتوانی باید مدارک مربوطه را برای ورود حیوانات خانگی به جمهوری لیتوانی داشته باشند. صاحبان حیوانات خانگی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد می شوند باید گذرنامه حیوان خانگی خود را که باید دارای فرم یکپارچه تایید شده اتحادیه اروپا است در مورد واکسیناسیون یا واکسیناسیون مجدد ضد هاری به همراه داشته باشند. گذرنامه ها توسط دامپزشکان فقط برای برخی از حیوانات مانند سگ، گربه، موش خرمایی و خرس صادر می شود. سگها، گربه ها، موش های خرما و راسوها باید شناسایی شده و دارای یک فرستنده قابل خواندن باشند (پس از 3 ژوئیه 2011 فقط فرستنده ها به عنوان علامت شناسایی شناخته می شوند). افراد دارای حیوانات خانگی که از کشورهای ثالث وارد جمهوری لیتوانی می شوند باید گواهی دامپزشکی صادر شده توسط دامپزشک مجاز از کشور مبدا یا محل اقامت اتباع خارجی و نتایج آزمایشات آنتی بادی حیوان خانگی را که توسط آزمایشگاه مورد تایید دولت انجام می شود، به همراه داشته باشند. آزمایشات آنتی بادی باید بعد از تزریق واکسن ضد هاری انجام شود. سگها، گربه ها و موش های خرمای واکسینه نشده زیر سه ماه فقط در صورت مساعد بودن وضعیت هاری اپیزوتیک از کشورهای ثالث می توانند وارد کشور شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر در مورد پذیرش حیوانات خانگی در جمهوری لیتوانی لطفا با خدمات دولتی غذا و دامپزشکی جمهوری لیتوانی تماس بگیرید.