ترکیه و لیتوانی پروتکل هایی برای افزایش حجم مبادلات تجاری منعقد کردند

ترکیه و لیتوانی پروتکل هایی برای افزایش حجم مبادلات تجاری منعقد کردند

ترکیه و لیتوانی روز جمعه گذشته، پروتکل کمیته اقتصادی و تجارت (JETCO) را امضا کردند که راه را برای گسترش بیشتر روابط دو جانبه هموار می کند.

این پروتکل توسط وزیر تجارت ترکیه «Ruhsar Pekcan» و وزیر انرژی لیتوانی و همیار رئیس JETCO، «Zygimantas Vaiciunas» در پایتخت لیتوانی، ویلنیوس امضا شد. ساز و کار این کمیته در سال 2014 تاسیس شد.

پكان در اظهارات خود پس از نخستین نشست JETCO ترکیه و لیتوانی گفت: «بخش هایی كه در آن دو كشور می توانند با هم همكاری كنند تعیین شده است و اینها به بازرگانان دو كشور منتقل می شود.» پکان همچنین از پتانسیل بالای همکاری در نوآوری فناوری، ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: «ما از شركت های خود می خواهیم كه به طور مشترك در زمینه های مالی و فناوری پیشرفته سرمایه گذاری كنند. ترکیه همچنین از درخواست لیتوانی برای به روزرسانی توافق اتحادیه گمرکی بین ترکیه و اتحادیه اروپا استقابال کرده است. وزیر عزیز (لیتوانیایی) تأکید کرد که پشتیبانی آنها با ترکیه است. امیدواریم از این پس همکاری های ما بیشتر تقویت شود.»

وزیر امور خارجه لیتوانی: «از جمله بخش هایی که به چشم می آید سرمایه گذاری انرژی، حمل و نقل، گردشگری و زیرساخت ها است.» واویچوناس همچنین با اشاره به پتانسیل همکاری در بخش فناوری گفت: «همکاری با ترکیه در بخش کشاورزی و صنایع بازرگانی از نظر روابط اقتصادی به ویژه سودمند خواهد بود. » ویتأكید كرد كه هدف دو كشور در مرحله اول ، حجم تجارت دوجانبه تا یك میلیارد دلار است.

حجم تجارت بین لیتوانی و ترکیه در سال گذشته حدود 562.2 میلیون دلار بوده است.

وزیر انرژی لیتوانی یادآور شد: «حدود 19 شرکت ترکی برای برنامه های راه اندازی در لیتوانی تقاضا کرده اند که 10 مورد از آنها تاکنون تصویب شده است. وی افزود که آنها به همکاری در زمینه نوآوری، فناوری، FinTech، ارتباطات و فناوری های اطلاعاتی اهمیت زیادی می دهند، به طوری که وی گفت لیتوانی توانایی های قوی دارد. از طرف دیگر، پیمانکاران ترکیه در حال حاضر هفت پروژه پیمانکاری به ارزش 222.7 میلیون دلار در کشور دارند.»

پکن (وزیر تجارت ترکیه) یادآور شد: «بخش ساخت و ساز ترکیه در رده دوم جهان قرار دارد و تاکنون بیش از 10،000 پروژه به ارزش 400 میلیارد دلار در سراسر جهان انجام داده است. وی به چندین زیرساخت و پروژه بندری در لیتوانی اشاره کرد، از جمله پروژه قطار وایکینگ، پروژه راه آهن بالتیکا و پروژه تجدید فرودگاه ویلنیوس. همچنین در اینجا پیش بینی می کنیم که شرکت های ساختمانی ترکیه می توانند با همکاری شرکت های لیتوانی تجارت موفقی را انجام دهند.»

واویچوناس گفت: «لیتوانی یک تخته سنگ برای شرکت های ترکیه ای است که می خواهند در کشورهای بالتیک گسترش یابند. این می تواند دری برای شرکت های ترکیه باشد. و ترکیه می تواند دری برای کشورهای آسیایی برای لیتوانی باشد.»

همچنین تفاهم نامه همکاری بین هیئت روابط اقتصادی خارجی ترکیه (DEİK) و موسسه معادل لیتوانیایی آن نیز در محدوده این مجمع به امضا رسید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *