تحصیل در لیتوانی

Check out our Latest News!

تحصیل در لیتوانی
آیا دوست دارید در لیتوانی تحصیل کنید؟ همیشه پذیرای شما هستیم که بیایید و ببینید، تحصیل در کشوری که اولین دانشگاه اروپای شرقی را تأسیس کرده است چقدر خوب است.
مدارک حرفه ای کسب شده در لیتوانی در خارج از کشور شناخته شده اند. همچنین، کشور ما توافق نامه هایی در زمینه مبادلات دانشگاهی با 16 کشور در سراسر جهان امضا کرده است. هر ساله بیش از 1000 دانشجو و استاد برای تحصیل یا کارآموزی به خارج از کشور عزیمت می کنند.
مدارس دولتی آموزش عالی از زبان لیتوانیایی به عنوان زبان آموزشی استفاده می کنند اما اگر برنامه درسی، مرتبط به زبان دیگری باشد و یا در کلاسهایی که توسط معلمان خارجی برگزار می شود یا اگر دوره تحصیلی برای خارجی ها برگزار شود ودربرخی موارد دیگر، سایر زبانها نیز ممکن ارائه است.
شهریه
به بهترین فارغ التحصیلان کمک هزینه هایی با بودجه دولتی در مدارس آموزش عالی ارائه می شود. به عبارت دیگر، هزینه شهریه از آنها دریافت نمی شود. تعداد این افراد خوش شانس براساس رشته های تحصیلی، به صورت سالانه توسط دولت تعیین می شود.
سایرین ممکن است تحصیلات پولی را انتخاب کنند. هر مدرسه آموزش عالی شهریه خاص خود را دارد که این هزینه می تواند با وام تحت حمایت دولت پوشش داده شود.
مهاجران و خارجی های متقاضی برای ورود به دانشگاه های لیتوانی، ممکن است چهار امتیاز اضافی کسب کنند، از جمله دو امتیاز به همه مهاجران و خارجی ها و دو امتیاز دیگر به فارغ التحصیلان مدارس لیتوانیایی در خارج از کشور. در حال حاضر شش مدرسه لیتوانیایی در خارج از لیتوانی فعالیت می کنند: Gymnasium در آلمان، Punsk در لهستان ، مدرسه متوسطه Moscow Jurgis Baltrušaitis در روسیه ، مدرسه متوسطه Riga Lithuanian در لتونی ، همچنین مدارس متوسطه Rimdžiūnai و Pelesa در بلاروس.
موسسات با بودجه دولتی (50 دانشگاه و 50 کالج) برای ساکنان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی، سایر خارجیان با اقامت دائم در لیتوانی و همچنین مهاجران لیتوانیایی تبار نیز در دسترس است. برای کسانی که نمی توانند به زبان لیتوانیایی صحبت کنند اما مایل به ادامه تحصیل به این زبان هستند، یک دوره یک ساله ممکن است در نظر گرفته شود.
برنامه های تحصیلاتی
تحصیلات در لیتوانی در کالج ها و دانشگاه ها با مدرک و بدون مدرک دنبال می شود.
سه دوره تحصیلی وجود دارد: اول، درجه کارشناسی ، دوم، درجه کارشناسی ارشد و سوم دکترا. مطالعات ممکن است بصورت پاره وقت و تمام وقت باشد.
مطالعات آموزش عالی در کالج برای فعالیت های حرفه ای طراحی شده است. تحصیلات تمام وقت به طور معمول سه سال و تحصیلات پاره وقت – چهار سال زمان می برد. حداقل یک چهارم برنامه های تحصیلی با آموزش های عملی انجام می شود. به فارغ التحصیلان مدرک کارشناسی اعطا می شود. تجربه عملی و مطالعات اضافی (مدت زمان آنها توسط هر موسسه به طور جداگانه تعیین می شود) برای امکان ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد فراهم شده است. امکان تحصیل توسط کالج های دولتی و خصوصی ارائه می شود.
مطالعات دانشگاهی به منظور ارائه آموزش عمومی جهانی، آمادگی نظری و بالاترین سطح مهارت های حرفه ای طراحی شده است. برنامه های تحصیلی دانشگاهی دوره اول و دوم را می توان با یکدیگر ادغام کرد، به عنوان مثال، هنگام تحصیل در رشته پزشکی. دوره کارشناسی تمام وقت چهار سال و دوره پاره وقت معمولاً پنج سال طول می کشد. فارغ التحصیلان مدرک کارشناسی دریافت می کنند. فارغ التحصیلان ممکن است تحصیلات خود را در دوره تحصیلات تکمیلی که 1.5 تا 2 سال طول می کشد ادامه دهند. کسانی که می خواهند زندگی خود را به فعالیت های دانشگاهی پیوند دهند، می توانند برای کسب درجه دکترا (مدت زمان چهار سال) تحصیلات خود را ادامه دهند. تحصیلات دانشگاهی توسط دانشگاه ها، آکادمی ها و مدارس علوم دینی ارائه می شود.
برنامه های تحصیلی توسط 24 کالج (شامل 11 کالج خصوصی) و 23 دانشگاه (از جمله 9 دانشگاه خصوصی) ارائه می شود.
بورسیه تحصیلی
دانشجویان با دستاوردهای مطلوب ممکن است بورس تحصیلی تشویقی طبق روال مقرر شده توسط موسسه مربوطه کسب کنند. دانشجویانی که ملاک های خاص تعیین شده توسط دولت را دارند، می توانند از بورس تحصیلی اجتماعی برخوردار شوند.
سال تحصیلی
سال تحصیلی به ترم های آموزشی و دوره های تعطیلات تقسیم می شود. آغاز و پایان سال تحصیلی، ترم آموزشی و همچنین تعطیلات توسط هر موسسه آموزش عالی به صورت جداگانه تعیین می شود. در تابستان دانش آموزان حداقل یک ماه تعطیلات کامل را دارند.