بیانیه مشترک در 30اٌمین سالگرد تخریب دیوار برلین

بیانیه مشترک در 30اٌمین سالگرد تخریب دیوار برلین

بیانیه مشترک وزرای خارجه استونی، لتونی و لیتوانی در 30اٌمین سالگرد تخریب دیوار برلین

در تاریخ نهم نوامبر، 30 سال از سقوط دیوار برلین می­گذرد. این امر سقوط امپراطوری شر را به صورت مستقیم و سرنوشت ساز نشان داد – این سرآغاز پایان استبداد کمونیستی در اروپا بود. فرو ریختن دیوار برلین، به همه ملل اسیر اجازه داد تا به خانواده اروپا آزاد و دموکراتیک بازگردند.

ما جشن می گیریم که چگونه امید آزادی نه فقط به آلمانی ها بلکه به همه کسانی که به مدت چندین دهه در پشت پرده آهنین از عدالت محروم شدند، بازگشت. آلمانی ها 30 سال پیش در خیابان ها شاد شدند. همان پیام از بالتیک تا دریای آدریاتیک شنیده شد.

یادمان هست که آزادی به چه قیمت تمام شد. دیوار برلین در میان تاریک ترین سمبل تاریخ یک کشور تقسیم شده باقی مانده است. بسیاری جان خود را دادند و ما از آنها قدردانی می کنیم. امروز بسیاری از مردم در سراسر جهان هنوز در حال مبارزه برای دموکراسی هستند. آنها همیشه ما را به یاد ارزش ها و اصولی می گذارند که غیرقابل اعتماد هستند و توسط ما محافظت می شوند.

ما باید در کنار هم بایستیم تا اطمینان حاصل کنیم که تلاش ها برای تقسیم ملت های اروپایی و ایجاد دیوارهای جدید هرگز موفق نخواهد شد. اتحاد و قدرت اروپا را نمی توان بدیهی دانست زیرا درخواست یک کار سخت و تصمیم گیری خردمندانه دارد.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *